MARK L. BAKKE'S
Night Owl Mk. II




HomeSite 4.0
Created with Allaire HomeSite 4.0

Last Update: 03 May 99



Finals Prize List

Prize List (32nd-52nd Place)

Prize List (53rd-72nd Place)

Special Bonus Awards

Advanced Flight Awards

Prize Fund Recap

Top 32 Qualifiers (After 9 games)

Match Play Results

Final Standings




Back to Bowling Page



Boulder Games
Bowling
Entrance Page
Exit/Links Page
Night Owl Mk. II
Special Features
Personal Pages
Philosophy of Life
Site Map
Wargaming
What's New on this Site?
Please report any problems with this page to the Webmaster!
1999 "250" MASTERS TOURNAMENT



WILLIAM J. KIRCHHEIM, JR. MEMORIAL
40th ANNUAL "250" MASTERS INVITATIONAL SCRATCH SINGLES
April 18 thru April 25, 1999
6-Game Qualifying Results after final qualifying squad on 24 Apr 99
  1. Bobby Reece, Jr., 1447
  2. William Geter, 1447
  3. Steve Clarke, 1432
  4. Frazier Holyfield, 1413
  5. Kim Goulding, 1397
  6. Hank Chavous, 1389
  7. Robert Hamilton, 1387
  8. Glenn Robertson, 1354
  9. Ed Conklin, 1354
  10. Toby Davis, 1353
  11. Mark Downs, 1353
  12. Jeff Shaw, 1345
  13. Nick Doggette, 1341
  14. Jerry Shull, 1335
  15. David Plowden, 1335
  16. Michael Berens, 1333
  17. Jeff Leaphart, 1333
  18. Patrick Ramsey, 1330
  19. Dave Frye, 1328
  20. Eddie Ledford, Jr., 1327
  21. Richard Scuderi, 1322
  22. Mikal Jones, 1321
  23. Eddie Goins, 1320
  24. Chilvers Hairston, 1319
  1. Roge Butler, 1318
  2. Ken Shealy, 1318
  3. Ryan Dunn, 1316
  4. George Hayes, 1313
  5. Tim Pressnell, 1313
  6. Eric Phillips, 1309
  7. Dan Ayers, 1307
  8. Timmy McCall, 1306
  9. Kak Grayson, 1306
  10. Allen Yergin, 1304
  11. Tommy Campbell, 1301
  12. Mark Bakke, 1301
  13. A.J. Loumakis, 1300
  14. Richard Hoover, 1300
  15. Tony Porter, 1299
  16. Ronald Hancock, 1298
  17. Jerry Horn, 1297
  18. Danny Nowlin, Sr., 1296
  19. Charlie Tomey, 1295
  20. John Holland, 1294
  21. Mike Arlint, 1290
  22. Robert Dunn, 1289
  23. Bryan Duckworth, 1287
  24. Michael Page, 1286
  1. Stan Mathis, 1286
  2. Andrew Farrow, 1283
  3. Larry Schultz, 1279
  4. Philip Howard, 1279
  5. Paul Fortune, 1277
  6. Tim Maiseroulle, 1276
  7. Keith Thrift, 1276
  8. Kevin Herndon, 1275
  9. Mike Jones, 1273
  10. Albert Pirkle, 1273
  11. Eric Mortimer, 1271
  12. George Harper, Jr., 1271
  13. Dan Bearden, 1270
  14. Brian Null, 1270
  15. Michael McClendon, 1267
  16. Roger Hensley, 1266
  17. Mark McNutt, 1265
  18. Jimmy Williams, 1264
  19. Perry Bertolone, 1264
  20. Dan Keller, 1263
  21. Larry Saunders, 1262
  22. Sheldon Brooks, 1262
  23. Tony Hanks, 1261
  24. Butch Winter, 1260


392 Entries at $28.25 prize per entry ....... $11,074.00
SPONSOR - AMF MASTER LANES ....... $1,000.00
Total Prize Fund ....... $12,074.00

FINALS (Official Prize List)
Champion:KIM GOULDINGSavannah, GA$1,800.00/Plaque/Shirt
Runner-Up:RANDY WEISSIrmo, SC900.00/Plaque
3rd PlaceA. J. LoumakisRiverdale, GA475.00
4th PlaceDave FryeCharleston, SC400.00
5th PlaceWilliam GeterHickory, NC325.00
6th PlaceMichael BerensWoodstock, GA325.00
7th PlaceMark DownsAugusta, GA275.00
8th PlaceDanny Nowlin, Sr.Stony Point, NC275.00
9th PlaceEddie GoinsBuffalo, SC275.00
10th PlaceRobert DunnEvans, GA275.00
11th PlaceBobby Reece, Jr.Glen Bournie, MD225.00
12th PlaceHank ChavousAugusta, GA225.00
13th PlaceGeorge HayesEasley, SC225.00
14th PlaceRobert HamiltonBrunswick, GA225.00
15th PlaceJerry HornGaston, SC225.00
16th PlaceToby DavisDanielsville, GA225.00
17th PlaceJeff LeaphartColumbia, SC175.00
18th PlaceLarry SchultzCassatt, SC175.00
19th PlaceJeff ShawWoodstock, GA175.00
20th PlaceDan AyersLilburn, GA175.00
T21st PlaceKevin HerndonSavannah, GA175.00
T21st PlaceGlenn RobertsonCollege Park, GA175.00
23rd PlaceSteve ClarkeGrovetown, GA175.00
24th PlaceRichard HooverHickory, NC175.00
25th PlaceMark BakkeAugusta, GA150.00
26th PlaceAndrew FarrowAnderson, GA150.00
27th PlaceTim PressnellChatsworth, GA150.00
T28th PlaceRonald HancockHagerstown, MD150.00
T28th PlaceRoger HensleyCuming, GA150.00
30th PlacePaul FortuneFt. Lee, VA150.00
31st PlaceRoge ButlerEast Point, GA150.00
32nd PlaceRyan DunnAugusta, GA150.00
Total$9,275.00


In Top 72 not making final cut-off after 9-games
(Qualifiers 32-52....All win $75.00)
Timmy McCall, Albany, GA (1954)Patrick Ramsey, Florence, SC (1921)
Charlie Tomey, Spartanburg, SC (1947)Tim Maiseroulle, Flowery Branch, GA (1917)
David Plowden, Augusta, GA (1946/682)Brian Null, Goldsboro, NC (1915)
Mikal Jones, N.Augusta, SC (1946/668)Tony Hanks, Irmo, SC (1908)
Keith Thrift, Swainsboro, GA (1943)Eric Phillips, Irwinton, GA (1906)
Nicholas Doggette, Augusta, GA (1940)Eddie Ledford, Jr., Shelby, NC (1900)
Frazier Holyfield, East Point, GA (1939)Tony Porter, Powder Springs, GA (1899)
Michael Page, Pendergrass, GA (1936)Mike Jones, Augusta, GA (1895)
Bryan Duckworth, Morganton, NC (1933)Chilvers Hairston, Decatur, GA (1894)
Dan Bearden, Powder Springs, GA (1932)Ed Conklin, Hickory, NC (1889/682)
John Holland, Beaufort, SC (1928)Total ......... $1,575.00


In Top 72 not making final cut-off after 9-games
(Qualifiers 53-72....All win $50.00)
Robert Green, Augusta, GA (1889/680)Eric Mortimer, Bluffton, SC (1854)
Ken Shealy, Myrtle Beach, SC (1884)Richard Scuderi, Warner Robins, GA (1849)
Jerry Shull, Augusta, GA (1883)Joseph Winter, Augusta, GA (1847)
Dan Keller, Martinez, GA (1882)Tommy Campbell, Augusta, GA (1828)
Jimmy Williams, Anderson, SC (1874/681)Perry Bertolone, Martinez, GA (1819)
George Harper, Jr., Decatur, GA (1874/651)Robert Hancock, Alpharetta, GA (1805)
Mike Arlint, Cuming, GA (1868)Bob Wallo, Augusta, GA (1804)
Sheldon Brooks, Jacksonville, NC (1862)Albert Pirkle, Winder, GA (1801)
Kak Grayson, Ackworth, GA (1860)Michael Austin, Augusta, GA (1795)
Allen Yergin, Thomson, GA (1859)Larry Saunders, Augusta, GA (1757)
Total ......... $1,000.00


SPECIAL BONUS AWARDS
High 6-Game QualifierRandy Weiss, Irmo, SC1467$20.00
2nd High 6-Game Qualifier (tie)William Geter, Hickory, NC1447$15.00
2nd High 6-Game Qualifier (tie)Bobby Reece, Jr., Glen Burnie, MD1447$15.00
High 9-Game QualifierWilliam Geter, Hickory, NC214630.00
2nd High 9-Game QualifierKim Goulding, Savannah, GA211020.00
High Game for Tournament (tie)Eddie Goins, Buffalo, SC30020.00
High Game for Tournament (tie)Randy Weiss, Irmo, SC30020.00
Total: $140.00


SPECIAL ADVANCED FLIGHT AWARDS FOR 4/18/99 ONLY
High 6-Game SeriesSteve Clarke, Augusta, GA1432$20.00
High GameToby Davis, Danielsville, GA27710.00
Total: $30.00


ADDED SPECIAL BONUS AWARDS
300 GameEddie Goins, Buffalo, SC$50.00
300 GameRandy Weiss, Irmo, SC50.00
Total: $100.00


PRIZE FUND RECAP
Championship (Finals)$9,275.00
In Top 72 not making Finals cut-off after 9-games Qual 32-521,575.00
In Top 72 not making Finals cut-off after 9-games Qual 53-721,000.00
Special Bonus Awards140.00
Special Advanced Flight Awards for 4/18/99 Only30.00
Added Special Bonus Awards100.00
Championship Plaque & Shirt85.00
Runner-up Plaque40.00
Total Paid:$12,245.00
392-Entries at $28.25 prize per entry$11,074.00
SPONSOR - AMF MASTERS LANES$1,000.00
Total$12,074.00
Total Added to Prize Fund:$171.00


Top 32 Qualifiers (9-game totals) for Match Play
(Randy Weiss is seeded #1 as the defending champion)
1. Randy Weiss----      17. Ryan Dunn1994
2. William Geter2146      18. Jeff Shaw1994
3. Kim Goulding2110      19. Larry Schultz1992
4. Steve Clarke2050      20. Andrew Farrow1988
5. Dave Frye2033      21. Jeff Leaphart1985
6. Richard Hoover2030      22. Tim Pressnell1976
7. Dan Ayers2030      23. Bobby Dunn1973
8. Robert Hamilton2030      24. Glenn Robertson1970
9. Hank Chavous2029      25. Kevin Herndon1966
10. Eddie Goins2023      26. Roge Butler1963
11. Bobby Reece, Jr.2017      27. Ronald Hancock1963
12. Danny Nowlin, Sr.2013      28. Jerry Horn1961
13. Mark Downs2011      29. Mark Bakke1960
14. Michael Berens2011      30. A. J. Loumakis1959
15. Toby Davis2009      31. Roger Hensley1959
16. George Hayes2004      32. Paul Fortune1956


MATCH PLAY RESULTS

Round #1:
Weiss d. R.Dunn, 429-345
Herndon d. Chavous, 360-349
Frye d. Schultz, 498-463
Reese d. Hancock, 406-338
Goulding d. Leaphart, 479-427
Downs d. Bakke, 486-322
Ayers d. B.Dunn, 478-382
Davis d. Hensley, 404-400
Geter d. Shaw, 399-339
Goins d. Butler, 377-367
Hoover d. Farrow, 455-454
Nowlin d. Horn, 444-439
Clarke d. Pressnell, 429-400
Loumakis d. Berens, 425-382
Hamilton d. Robertson, 374-355
Hayes d. Fortune, 433-389

Round #2:
(Winners' Bracket)

Weiss d. Herndon, 460-403
Frye d. Reece, 401-328
Goulding d. Downs, 481-470
Davis d. Ayers, 412-363
Goins d. Geter, 464-385
Nowlin d. Hoover, 409-384
Loumakis d. Clarke, 408-310
Hamilton d. Hayes, 427-407

(Losers' Bracket)
Chavous d. R.Dunn, 397-356
Schultz d. Hancock, 408-405
Leaphart d. Bakke, 447-437
B.Dunn d. Hensley, 418-405
Shaw d. Butler, 476-365
Horn d. Farrow, 428-424
Berens d. Pressnell, 459-410
Robertson d. Fortune, 431-382

Round #3:
(Winners' Bracket)

Weiss d. Frye, 430-417
Goulding d. Davis, 450-422
Nowlin d. Goins, 391-386
Loumakis d. Hamilton, 412-376

(Losers' Bracket)
Chavous d. Schultz, 504-401
B.Dunn d. Leaphart, 513-493
Horn d. Shaw, 420-393
Berens d. Robertson, 369-360
Reese d. Herndon, 392-360
Downs d. Ayers, 441-363
Geter d. Hoover, 470-297
Hayes d. Clarke, 367-351

Round #4:
(Winners' Bracket Semi-Final)

Goulding d. Weiss, 472-447
Loumakis d. Nowlin, 459-365

(Losers' Bracket)
Frye d. Davis, 389-356
Goins d. Hamilton, 424-383
B.Dunn d. Chavous, 443-408
Berens d. Horn, 428-375
Downs d. Reese, 493-489
Geter d. Hayes, 436-406

Round #5:
(Winners' Bracket Final)

Goulding d. Loumakis, 533-386
-- (Goulding advances to championship match)

(Losers' Bracket)
Frye d. Goins, 454-369
Berens d. B.Dunn, 418-355
Geter d. Downs, 441-437
Weiss d. Nowlin, 452-381

Round #6:
(Losers' Bracket)

Frye d. Berens, 458-414
Weiss d. Geter, 504-451

Round #7:
(Losers' Bracket Semi-Final)

Weiss d. Frye, 494-429

Round #8:
(Losers' Bracket Final)

Weiss d. Loumakis, 394-359

Round #9:
(Championship)

Weiss d. Goulding, 469-424
Goulding d. Weiss, 454-396


FINAL STANDINGS
  1. Kim Goulding
  2. Randy Weiss
  3. A. J. Loumakis
  4. Dave Frye
  5. William Geter
  6. Michael Berens
  7. Mark Downs
  8. Danny Nowlin, Sr.
  9. Eddie Goins
  10. Bobby Dunn
  11. Bobby Reece, Jr.
  12. Hank Chavous
  13. George Hayes
  14. Robert Hamilton
  15. Jerry Horn
  16. Toby Davis
  17. Jeff Leaphart
  18. Larry Schultz
  19. Jeff Shaw
  20. Dan Ayers
  21. Glenn Robertson
  22. Kevin Herndon
  23. Steve Clarke
  24. Richard Hoover
  25. Mark Bakke
  26. Andrew Farrow
  27. Tim Pressnell
  28. Ronald Hancock
  29. Roger Hensley
  30. Paul Fortune
  31. Roge Butler
  32. Ryan Dunn

Created with Allaire HomeSite 4.0 .......... Last Update: 03 May 99
E-mail: mlbakke1@bakkster.com


Earthlink Network Home Page


Back to Bowling Page