MARK L. BAKKE'S
Night Owl Mk. II

Finals Prize List

Prize List (32nd-64th Place)

Prize List (65th-96th Place)

Consolation Prize List

Special Bonus Awards

Advanced Flight Awards

Bonus Awards

Prize Fund Recap

Tournament Highlights

Top 96 Qualifiers (After 6 games)

Top 32 Qualifiers (After 9 games)

Match Play Results

Final Standings

Consolation Final Results

Back to Bowling Page

Bookstore
Boulder Games
Bowling
Entrance Page
Exit/Links Page
Night Owl Mk. II
Special Features
Personal Pages
Philosophy of Life
Site Map
Wargaming
What's New on this Site?
Please report any problems with this page to the Webmaster!
1997 "250" MASTERS TOURNAMENT
FINAL RESULTS

PRIZE MONEY DISTRIBUTION
WILLIAM J. KIRCHHEIM, JR. MEMORIAL
38th ANNUAL "250" MASTERS INVITATIONAL SCRATCH SINGLES
April 20 thru April 27, 1997

479 Entries at $22.25 prize per entry ....... $10,657.75

FINALS

Champion:JIM DEAUXMableton, Ga.$1,800.00
+ Plaque
Runner-Up:RANDY WEISSIrmo, S.C.900.00
+ Plaque
3rd PlaceDanny ZielinskiAiken, S.C.450.00
4th PlaceGary MorganKennesaw, Ga.400.00
5th PlaceJerry Colvin, Sr.N. Augusta, S.C.325.00
6th PlaceDan AyersLilburn, Ga.325.00
7th PlaceTodd HortonMarietta, Ga.250.00
8th PlaceMatt BurdenAnderson, S.C.250.00
9th PlaceBret Dal SantoSavannah, Ga.250.00
10th PlaceWallace UptonBradley, S.C.250.00
11th PlaceBryan DuckworthMorganton, N.C.185.00
12th PlaceCliff MobleyMarietta, Ga.185.00
13th PlaceJeff BoydBluff City, Tn.185.00
14th PlaceScott RogersWoodstock, Ga.185.00
15th PlaceDan BeardenPowder Springs, Ga.185.00
16th PlaceBobby Reece, Jr.Ft. Meade, Md.185.00
17th PlaceSteve BertokW. Columbia, S.C.150.00
18th PlaceKeith ThriftSwainsboro, Ga.150.00
19th PlaceEd BumgarnerHickory, N.C.150.00
20th PlaceMike JonesMartinez, Ga.150.00
21st PlaceRyan DunnAugusta, Ga.150.00
22nd PlaceJoseph BootheAugusta, Ga.150.00
23th PlaceTony McLemoreIrwinton, Ga.150.00
24th PlaceWayne PhillipsWaco, Ga.150.00
25th PlaceLonnie DownsLawrenceville, Ga.100.00
26th PlaceAlfred F. Hart, Jr.Augusta, Ga.100.00
27th PlaceMark BakkeAugusta, Ga.100.00
28th PlaceWilliam JohnsonWarner Robins, Ga.100.00
29th PlaceCohen MotesGainesville, Ga.100.00
30th PlaceCraig BoltonShelby, N.C.100.00
31st PlaceJohn HollandBeaufort, S.C.100.00
32nd PlaceWalter KiddHendersonville, N.C.100.00
Total$8,310.00

In Top 96 not making final cut-off after 9-games
(Qualifiers 32-64....All win $30.00)
Ken Bame, Jr., Martinez, Ga.Jason Patterson, Gray, Ga.
Jeff Shaw, Roswell, Ga.Kevin Herndon, Savannah, Ga.
Thad Thompson, Augusta, Ga.Kevin Futrell, Irmo, S.C.
Gary Pryor, Atlanta, Ga.John Baker, Brunswick, Ga.
Richard Shockley, Loganville, Ga.Larry Gilreath, Anderson, S.C.
David Hill, Marietta, Ga.Keith Gabbert, Bluffton, S.C.
Jimmy Allen, Warner Robins, Ga.Charles Carver, Anderson, S.C.
Ed Conklin, Hickory, N.C.Garren Acker, Anderson, S.C.
Joe Patterson, Gray, Ga.Michael De Santo, Kennesaw, Ga.
Kerry Dantzler, Snellville, Ga.Todd Hardy, Woodstock, Ga.
Mark Lewis, Stockbridge, Ga.Chris Martin, Fairplay, S.C.
Joseph Winter, Grovetown, Ga.A.J. Loumakis, Fairburn, Ga.
Ronnie Abernathy, Mableton, Ga.Randy Smith, Norcross, Ga.
Tracey Bruggemann, Marietta, Ga.Tim Maiseroulle, Flowery Branch, Ga.
Gene Williams, N. Augusta, S.C.Brett Prye, Hephzibah, Ga.
Kyle Horne, Hickory, N.C.Mark Ramsey, Union, S.C.
John Corn, Greenville, S.C.Total ......... $990.00

In Top 96 not making final cut-off after 9-games
(Qualifiers 65-96....All win $25.00)
Ken Shealy, Myrtle Beach, S.C.Doug Black, Honea Path, S.C.
John Moore, Hickory, N.C.Robert Green, Belvedere, S.C.
Charlie Tomey, Spartanburg, S.C.Nicholas Doggette, Augusta, Ga.
Tim Pressnell, Chatsworth, Ga.Jerry Dicker, Minesville, Ga.
Ted Harrington, Brunswick, Ga.Tommy Wise, Lincolnton, Ga.
Sam Depew, Morganton, N.C.Eddie Goins, Buffalo, S.C.
Kak Grayson, East Point, Ga.Les Faucher, Ackworth, Ga.
Ronald Setzer, Newton, N.C.Duane Downs, Lawrenceville, Ga.
Philip Howard, Marietta, Ga.Hank Chavous, Evans, Ga.
Cleve Ard, Canton, Ga.Neil McDowell, Hickory, N.C.
Randy Clark, Shelby, N.C.Stan Mathis, Marietta, Ga.
Van Savage, Dublin, Ga.Tom Cook, Cedartown, Ga.
Jerry Shull, Augusta, Ga.Bruce Melton, Sylvester, Ga.
Mark McNutt, Alpharetta, Ga.Johnny Tilley, Jr., Lawrenceville, Ga.
Mike Page, Pendergrass, Ga.Dave Browning, Guyton, Ga.
Dan Keller, Martinez, Ga.Robert Hamilton, Brunswick, Ga.
Total ......... $800.00

CONSOLATION PRIZE LIST
1st PlaceTony Hanks, Irmo, S.C.726$100.00
2nd Place(T)Carl Hardy, Columbia, S.C.72455.00
2nd Place(T)Brian Shurtz, Augusta, Ga.72455.00
4th PlaceDavid Hull, Taylorsville, Ky.71245.00
5th PlaceRon O'Donnell, Kennesaw, Ga.68340.00
6th PlaceDarrell Downs, Mt. Pleasant, S.C.67135.00
7th PlaceDavid Null, Myrtle Beach, S.C.67030.00
8th PlaceLarry Etheridge, Norcross, Ga.65730.00
9th PlaceEric Holliday, Hephzibah, Ga.65630.00
10th PlaceTerry Clamp, W. Columbia, S.C.65430.00
11th PlaceJoe Rutherford, Warner Robins, Ga.65325.00
12th PlaceJim Futrell, Hanahan, S.C.65125.00
Total: $500.00

SPECIAL BONUS AWARDS
High 6-Game
Qualifier
Lonnie Downs, Lawrenceville, Ga.1464$25.00
High 9-Game
Qualifier
Cohen Motes, Gainesville, Ga.219235.00
High Game for Tournament (T)Lonnie Downs, Lawrenceville, Ga.30020.00
Bret Dal Santo, Savannah, Ga.30020.00
2nd High Game for Tournament (T)Bobby Reece, Jr., Ft. Meade, Md.29015.00
Tony McLemore, Irwinton, Ga.29015.00
Total:$130.00

SPECIAL ADVANCED FLIGHT AWARDS FOR 4/20/97 ONLY
High 6-Game
Series
Mark Bakke, Augusta, Ga.1342$25.00
2nd High
6-Game Series
Danny Zielinski, Aiken, S.C.133015.00
High GameDanny Zielinski, Aiken, S.C.27915.00
2nd High GameMark Bakke, Augusta, Ga.26810.00
Total:$65.00

ADDED SPECIAL BONUS AWARDS
300 Game rolled by:Lonnie Downs, Lawrenceville, Ga.300$50.00
300 Game rolled by:Bret Dal Santo, Savannah, Ga.30050.00
Total:$100.00

PRIZE FUND RECAP
Championship (Finals)$8,310.00
In Top 96 not making Finals cut-off after 9-games Qual 32-64990.00
In Top 96 not making Finals cut-off after 9-games Qual 65-96800.00
Consolation Prize List500.00
Special Bonus Awards130.00
Special Advanced Flight Awards for 4/20/97 Only65.00
Added Special Bonus Awards100.00
Championship Plaques & Shirt105.00
Total Paid:$11,000.00
479-Entries at $22.25 prize per entry10,657.75
Total Added to Prize Fund:$342.25

TOURNAMENT HIGHLIGHTS:
300 Games rolled by:
Lonnie Downs, Lawrenceville, Ga.
Bret Dal Santo, Savannah, Ga.

290 Games (11 Strikes in a row):
Bobby Reece, Jr., Ft. Meade, Md.
Tony McLemore, Irwinton, Ga.

High 3-game series:
Dan Ayers, Mableton, Ga. -- 789

Triplicates:
Keith Thrift, Swansboro, Ga. (257)
Fred Analla, Augusta, Ga. (191)
William Nissley, Americus, Ga. (178)

Dutch 200:
Henderson Collins, Jacksonville, N.C.

Final qualifying standings after the 1900 shift, 26 Apr...
1. Lonnie Downs1464 49. Joseph Winter1329
2. Tony McLemore1462 50. Brett Prye1328
3. John Holland1459 51. Richard Shockley1327
4. Cohen Motes1458 52T. Kevin Herndon1326
5. Bryan Duckworth1453 52T. Garren Acker1326
6. Steve Bertok1442 52T. Mike Page1326
7. Ed Bumgarner1423 55. Charles Carver1325
8. Keith Thrift1406 56. Tom Cook1322
9. Jeff Boyd1405 57. Kevin Futrell1321
10. Matt Burden1390 58T. John Moore1319
11T. Jim Deaux1389 58T. Van Savage1319
11T. Ryan Dunn1389 60. Randy Clark1318
13. Gene Williams1388 61T. Randy Smith1317
14. Wayne Phillips1385 61T. Walter Kidd1317
15. Tracey Bruggemann1383 61T. Ted Harrington1317
16. Bret Dal Santo1376 64. Les Faucher1316
17. Mike Jones1375 65. Stan Mathis1312
18. Ed Conklin1371 66. Johnny Tilley, Jr.1311
19. Ronnie Abernathy1370 67T. Bruce Melton1310
20. Scott Rogers1368 67T. Robert Hamilton1310
21. Kerry Dantzler1367 67T. Jerry Shull1310
22. Mark Ramsey1366 67T. Cleve Ard1310
23. William Johnson1365 71T. A.J. Loumakis1309
24. Jeff Shaw1364 71T. Tim Maiseroulle1309
25. John Baker1362 73. Ron Setzer1304
26. Dan Bearden1361 74T. Jerry Dickey1301
27T. Mark Lewis1359 74T. Dave Browning1301
27T. Joseph Boothe1359 76. Todd Horton1300
29. Doug Black1357 77. Duane Downs1299
30. Wallace Upton1356 78. Craig Bolton1297
31. Todd Hardy1355 79T. Philip Howard1295
32. Jerry Colvin, Sr.1354 79T. Ken Shealy1295
33. Dan Ayers1352 81. Keith Gabbert1294
34T. Thad Thompson1349 82. Buddy Hart1293
34T. Kyle Horne1349 83. Eddie Goins1292
36. Gary Pryor1346 84. Michael De Santo1291
37. Tim Pressnell1344 85. Tommy Wise1290
38. Bobby Reece, Jr.1343 86T. John Corn1289
39. Mark Bakke1342 86T. Cliff Mobley1289
40. Neil McDowell1340 88. Kak Grayson1288
41. Gary Morgan1339 89T. Robert Green1287
42. Nicholas Doggette1337 89T. Ken Bame1287
43. Joe Patterson1336 91. Sam Depew1286
44. Larry Gilreath1333 92T. Hank Chavous1285
45T. Jimmy Allen1332 92T. Charlie Tomey1285
45T. Dan Keller1332 94T. David Hill1284
45T. Jason Patterson1332 94T. William Geter1284
48. Danny Zielinski1330 96. Mark McNutt1283
Lonnie Downs: 300 game
Keith Thrift: 257 triplicate

Top 32 Qualifiers (9-game totals) for Match Play
(Randy Weiss is seeded #1 as the defending champion)
1. Randy Weiss---- 17. Craig Bolton2044
2. Cohen Motes2192 18. Bret Dal Santo2044
3. Tony McLemore2157 19. Buddy Hart2040
4. Dan Ayers2141 20. Dan Bearden2040
5. Bryan Duckworth2112 21. Wayne Phillips2040
6. Keith Thrift2105 22. Cliff Mobley2039
7. Bobby Reece, Jr.2088 23. Jerry Colvin, Sr.2034
8. Jeff Boyd2088 24. Ryan Dunn2029
9. Joseph Boothe2073 25. Scott Rogers2028
10. Mike Jones2073 26. Wallace Upton2027
11. Steve Bertok2072 27. Matt Burden2022
12. Lonnie Downs2065 28. Gary Morgan2018
13. Jim Deaux2058 29. Mark Bakke2017
14. John Holland2036 30. Danny Zielinski2015
15. Walter Kidd2047 31. Todd Horton2013
16. Bill Johnson2047 32. Ed Bumgarner2013

MATCH PLAY RESULTS

Round #1:
Weiss d. Bolton, 459-415
Boothe d. Rogers, 465-428
Duckworth d. Hart, 446-419
Burden d. Bertok, 445-429
Phillips d. McLemore, 414-398
Deaux d. Bakke, 469-402
Reece, Jr. d. Colvin, Sr., 488-385
Horton d. Kidd, 461-406
Dal Santo d. Motes, 428-423
Jones d. Upton, 396-392
Bearden d. Thrift, 427-346
Morgan d. Downs, 533-411
Ayers d. Mobley, 454-386
Zielinski d. Holland, 468-408
Boyd d. Dunn, 442-408
Bumgarner d. Johnson, 460-397

Round #2:
(Winners' Bracket)

Weiss d. Boothe, 424-359
Duckworth d. Burden, 525-458
Deaux d. Phillips, 409-379
Horton d. Reece, Jr., 426-408
Dal Santo d. Jones, 437-424
Morgan d. Bearden, 443-426
Zielinski d. Ayers, 374-365
Boyd d. Bumgarner, 532-478

(Losers' Bracket)
Rogers d. Bolton, 400-395
Bertok d. Hart, 457-436
McLemore d. Bakke, 431-418
Colvin, Sr. d. Kidd, 402-390
Upton d. Motes, 445-401
Thrift d. Downs, 460-438
Mobley d. Holland, 436-393
Dunn d. Johnson, 425-408

Round #3:
(Winners' Bracket)

Weiss d. Duckworth, 492-412
Horton d. Deaux, 409-345
Morgan d. Dal Santo, 407-398
Zielinski d. Boyd, 434-382

(Losers' Bracket)
Rogers d. Bertok, 458-436
Colvin, Sr. d. McLemore, 388-365
Upton d. Thrift, 453-427
Mobley d. Dunn, 495-402
Burden d. Boothe, 446-379
Reece, Jr. d. Phillips, 328-327
Bearden d. Jones, 420-403
Ayers d. Bumgarner, 417-412

Round #4:
(Winners' Bracket Semi-Final)

Weiss d. Horton, 419-414
Zielinski d. Morgan, 411-402

(Losers' Bracket)
Deaux d. Duckworth, 512-476
Dal Santo d. Boyd, 541-424
-- (Dal Santo: 300 game)
Colvin, Sr. d. Rogers, 459-404
Upton d. Mobley, 464-450
Burden d. Reece, Jr., 458-359
Ayers d. Bearden, 469-395

Round #5:
(Winners' Bracket Final)

Weiss d. Zielinski, 484-437
-- (Weiss advances to championship match)

(Losers' Bracket)
Ayers d. Burden, 526-436
Morgan d. Horton, 491-450
Deaux d. Dal Santo, 431-430
Colvin, Sr. d. Upton, 459-407

Round #6:
(Losers' Bracket)

Morgan d. Ayers, 501-359
Deaux d. Colvin, Sr., 497-461

Round #7:
(Losers' Bracket Semi-Final)

Deaux d. Morgan, 474-470

Round #8:
(Losers' Bracket Final)

Deaux d. Zielinski, 425-376

Round #9:
(Championship)

Deaux d. Weiss, 503-447
Deaux d. Weiss, 517-478

FINAL STANDINGS
  1. Jim Deaux
  2. Randy Weiss
  3. Danny Zielinski
  4. Gary Morgan
  5. Jerry Colvin, Sr.
  6. Dan Ayers
  7. Todd Horton
  8. Matt Burden
  9. Bret Dal Santo
  10. Wallace Upton
  11. Bryan Duckworth
  12. Cliff Mobley
  13. Jeff Boyd
  14. Scott Rogers
  15. Dan Bearden
  16. Bobby Reece, Jr.
  17. Steve Bertok
  18. Keith Thrift
  19. Ed Bumgarner
  20. Mike Jones
  21. Ryan Dunn
  22. Joseph Boothe
  23. Tony McLemore
  24. Wayne Phillips
  25. Lonnie Downs
  26. Buddy Hart
  27. Mark Bakke
  28. Bill Johnson
  29. Cohen Motes
  30. Craig Bolton
  31. John Holland
  32. Walter Kidd

CONSOLATION FINAL RESULTS
  1. Tony Hanks -- 726
  2. Carl Hardy -- 724
  3. Brian Shurtz -- 724
  4. David Hull -- 712
  5. Ron O'Donnell -- 683
  6. Darrell Downs -- 671
  7. David Null -- 670
  8. Larry Etheridge -- 657
  9. Eric Holliday -- 656
  10. Terry Clamp -- 654
  11. Joe Rutherford -- 653
  12. Jim Futrell -- 651

Created with Allaire HomeSite 3.0 .......... Last Update: 03 Jun 98
E-mail: mlbakke1@earthlink.net


Earthlink Network Home Page

Back to Bowling Page