ALG 2013 - Draft order

1-    Buffalo

2-    Cascade


3-    Boston

4-    Arctic

5-    Boca


6-    Kenosha


7-    Aberdeen

8-    Midland


9-    Detroit


10- Orlando


11- Lancaster

12- King Street

13- Graniteville

14- Bakers

15- Long Island

16- Pennsylvania

17- Tucson


18- Antelope

19- Ringgold

20- Clarendon

 

ROUND 1

1- Buffalo - Jose Fernandez-p

2- Cascade - Gerrit Cole-p

3- Boston - Yasiel Puig-of

4- Arctic - Wil Myers-of

5- Boca – Hyun-Jin Ryu-p

6- Kenosha – John Lackey-p

7- Aberdeen – Zack Wheeler-p

8- Midland – Xander Bogaerts-ss

9- Detroit – Christian Yelich-of

10- Orlando – Taijuan Walker-p

11- Lancaster – Michael Wacha-p

12- Tucson (via King Street) – Alex Wood-p

13- Midland (via Graniteville) – Sonny Gray-p

14- Bakers – Jedd Gyorko-2b

15- Orlando (via Long Island) – Travis d’Arnaud-c

16- Pennsylvania – Jarred Cosart-p

17- Arctic (via Tucson) – Anthony Rendon-2b

18- Long Island (via Antelope) – Danny Salazar-p

19- Ringgold – Nick Castellanos-of

20- Clarendon – Evan Gattis-of


ROUND 2

1- Buffalo – Kole Calhoun-of

2- Cascade – Kevin Gausman-p

3- Boston – Nolan Arenado-3b

4- Arctic – Oswaldo Arcia-of

5- Boca – Khris Davis-of

6- Kenosha – Billy Hamilton-of

7- Aberdeen – Josh Reddick-of

8- Midland – Jackie Bradley Jr.-of

9- Detroit – Carlos Martinez-p

10- Tucson (via Orlando) – Yordano Ventura-p

11- Lancaster – Kolten Wong-2b

12- Detroit (via King Street) – Mike Zunino-c

13- Ringgold (via Graniteville) – Nick Franklin-2b

14- Bakers – Kevin Siegrist-p

15- Long Island – James Paxton-p

16- Pennsylvania – Brett Oberholtzer-p

17- Tucson – Scott Kazmir-p

18- Antelope – Juan Uribe-3b

19- Orlando (via Ringgold) – Marcell Ozuna-of

20- Clarendon – Corey Dickerson-of

 

ROUND 3

1- Buffalo – Scooter Gennett-2b

2- Cascade – Brad Miller-ss

3- Boston – Tanner Roark-p

4- Arctic – Josmil Pinto-c

5- Boca – Seth Maness-p

6- Kenosha – Matt Davidson-3b

7- Aberdeen – Luke Hochevar-p

8- Clarendon (via Midland) – Jonathan Villar-ss

9- Detroit – Alex Torres-p

10- Orlando – Jonathan Schoop-2b

11- Lancaster – Erik Johnson-p

12- Tucson (via King Street) – Chris Owings-ss

13- Graniteville – Tommy Medica-1b

14- Bakers – Neal Cotts-p

15- Long Island – Jesus Montero-c

16- Pennsylvania – Jonathan Pettibone-p

17- Tucson – Bruce Rondon-p

18- Antelope – Alberto Callaspo-3b

19- Ringgold – Jake Marisnick-of

20- Clarendon – Brad Peacock-p


ROUND 4

1- Buffalo – Eric Sogard-2b

2- Long Island (via Cascade) – Mike Morse-of

3- Ringgold (via Boston) – Christian Bethancourt-c

4- Tucson (via Arctic) – Charlie Blackmon-of

5- Boca  - J.B. Shuck-of

6- Kenosha – Dan Otero-p

7- Aberdeen – Tim Federowicz-c

8- Midland – Caleb Thielbar-p

9- Detroit – Marcus Semien-3b

10- Orlando – Robbie Erlin-p

11- Lancaster – Wilmer Flores-3b

12- King Street – Cody Asche-3b

13- Graniteville – Yoervis Medina-p

14- Bakers – Dane De La Rosa-p

15- Long Island – David Hale-p

16- Pennsylvania – Pedro Florimon-ss

17- Tucson – Ramiro Pena-3b

18- Antelope – Junior Lake-of

19- Ringgold – Tim Beckham-2b

20- Clarendon – Taylor Jordan-p

 

ROUND 5

1- Buffalo – Juan Lagares-of

2- Cascade – Jerome Williams-p

3- Boston – Bryan Shaw-p

4- Arctic – Michael Choice-of

5- Boca – LaTroy Hawkins-p

6- Kenosha – Charlie Culberson-of

7- Aberdeen - Pete Kozma-ss

8- Midland – Gregor Blanco-of

9- Detroit – Nick Punto-ss

10- Orlando – L.J. Hoes-of

11- Lancaster – Lucas Duda-of

12- King Street – Josh Satin-1b

13- Graniteville – Jenrry Mejia-p

14- Bakers – Brandon Cumpton-p

15- Long Island – Jake Diekman-p

16- Ringgold (via Pennsylvania) – Adam Warren-p

17- Tucson – Carlos Torres-p

18- Antelope – J.A. Happ-p

19- Ringgold – John Danks-p

20- Clarendon – Travis Snider-of


ROUND 6

1- Buffalo –Will Harris-p

2- Cascade – Paul Maholm-p

3- Clarendon (via Boston)-Abraham Almonte-of

4- Boca –David DeJesus-of

5- Kenosha – Chris Rusin-p

6- Midland –Robbie Grossman-of

7- King Street – Stephen Vogt-c

8- Graniteville – Blake Parker-p

9- Bakers – Sandy Rosario-p

10- Long Island – Ryan Flaherty-2b

11- Pennsylvania – Kyle Gibson-p

12- Tucson – Scott Van Slyke-of

13- Antelope – Brandon McCarthy-p

14- Ringgold – Tony Sanchez-c

15- Clarendon – Derek Dietrich-2b

  

ROUND 7

1- Buffalo – Lyle Overbay-1b

2- Cascade – Chris Stewart-c

3- Boston – Max Stassi-c

4- Boca – Tim Stauffer-p

5- Midland – Aaron Hicks-of

6- King Street – Ryan Goins-2b

7- Graniteville – Danny Valencia-3b

8- Bakers – Joakim Soria-p

9- Long Island – Will Smith-p

10- Antelope – Rob Brantly-c

11- Ringgold – Ruben Tejeda-ss

12- Clarendon – Brad Hand-p

  

ROUND 8

1- Buffalo – Ed Lucas-3b

2- Boston – David Purcey-p

3- Boca – Dale Thayer-p

4- Midland – Danny Farquar-p

5- Graniteville – Daisuke Matsuzaka-p

6- Bakers – Bryan Morris-p

7- Antelope – Drew Stubbs-of

8- Clarendon – Jordan Schafer-of

   

ROUND 9 (teams pick twice)

1- Buffalo – Erik Kratz-c

2- Boston – Michael Kohn-p

3- Midland – Dan Jennings-p

4- Graniteville – Vic Black-p

5- Bakers – Oliver Perez-p

6- Buffalo – Carlos Corporan-c

7- Boston – Scott Rice-p

8- Midland – Jose Ramirez-2b

9- Graniteville – Matt Joyce-of

10- Bakers – Steve Lombardozzi-2b

  

ROUND 10 (teams pick 2 or more)

1- Buffalo – Ryan Pressly-p

2- Boston – John Mayberry-of

3- Graniteville – Manny Parra-p

4- Boston – Burch Smith-p

5- Graniteville – Pat Neshek-p

6- Boston – Brad Brach-p

7- Boston – Nate Freiman-1b

8- Boston – Chris Withrow-p 

HOME | League Rules | IR Players | Archives | Draft Recap | Field Effects | Micro-Managers | Transactions